مدیریت فضای مجازی

امروزه مدیریت فضای مجازی (Social Medias) نقش بسیار مهمی در فرهنگ، زندگی، سیاست و کسب و کار مردم کره خاکی دارد. شایان توجه است که عمر این رسانه های نوظهور بیست سال بیشتر نیست. طبق آمار پورتال شرکت مخابرات ایران، ضریب نفوذ اینترنت در کشورمان تا سال 1400 به 84 درصد رسیده و در حال افزایش می باشد. در ادامه بیشتر با مباحث مدیریت شبکه های اجتماعی آشنا خواهیم شد. پس با ما همراه باشید ….

تاریخچه شکل‌گیری فضای مجازی

مدیریت فضای مجازی بوسیله متخصص بازاریابی می‌تواند مخاطب و بازدید کننده را جذب و تبدیل به خریدار کند. سرویس و پکیج مدیریت شبکه اجتماعی و پشتیبانی کاری علمی – تخصصی است که در برنامه‌ای هدفمند اجرا می‌شود. به کارگیری روش‌های تجربی در این زمینه حاصلی جز فرصت‌سوزی ندارد.

تاریخچه

اولین وبسایت های حرفه‌ای در سال 1995 در دسترس کاربران اینترنتی قرار گرفت و سرویس‌های ADSL در این سال بستر را برای ظهور شبکه‌های اجتماعی و ممکن نمودن تعامل و جمع شدن افراد در فضای مجازی فراهم کردند.

این سرویس‌ها با ایجاد انجمن‌ها و فروم‌ها، ساخت پروفایل و به اشتراک‌گذاری اطلاعات، باعث تعامل کاربران با یکدیگر شدند. فراهم بودن امکان جستجو و پیدا کردن افراد و هم‌کلاسی‌ها باعث افزایش محبوبیت شبکه‌های مجازی و عضویت میلیونی افراد در آنها شد.

ابزارهای متنوع با کاربردهای اختصاصی برای مدیریت و آنالیز رفتار کاربران و میزان اثرگذاری پست‌ها طراحی و به کار گرفته می‌شود. در کشورمان ابزار آنالیز گوگل Google analectic سرویس پرقدرت و رایگان گوگل بجز بررسی جامع ترافیک وب‌سایت‌ها، امکان اتصال به شبکه‌های اجتماعی و رصد آنها را دارد. با این ابزار می‌توان تأثیر و موفقیت پست و محتوا را در شبکه‌های اجتماعی تحلیل کرد، تآثیر کمپین‌های دیجیتال را سنجید و استراتژی های آینده را طراحی کرد.

مدیریت شبکه های اجتماعی,مدیریت فضای مجازی ,

اتوماسیون کانال و شبکه‌های اجتماعی

محتوایی که در سایت فیس بوک، تلگرام، اینستاگرام و یا لینکداین منتشر می‌شود باید متفاوت باشد.
هر شبکه اجتماعی با مدیریت دقیق و شخصی‌سازی شده امکان موفقیت و بازدهی را دارا می‌باشد. ابزارهای جمع‌آوری فالوور و لایک و یا خرید فالوور “فیک” یا تقلبی به کسب و کار و نهایتاً به برند شما لطمه وارد می‌کند.

فضای مجازی و تعداد کاربران

معروفترین و پرکاربردترین شبکه‌های اجتماعی و تعداد کاربران فعال آنها در ماه ژانویه 2021 بررسی شده است. آمار مربوط به رسانه های اجتماعی برتر دنیا به شرح زیر است:

سال آغاز به کار

تعداد کاربران (میلیون)

شبکه اجتماعی

فوریه 2004

2740

فیس بوک

آوریل، 2005

2291

یوتیوب

ژانویه، 2009

2000

واتس اپ

آگوست، 2011

1300

فیس بوک  مسنجر

ژانویه، 2011

1,213

وی چت

اکتبر، 2010

1221

اینستاگرام

فوریه 1999

617

QQ

سپتامبر 2016

689 تیک توک

آگوست، 2009

511

سینا ویبو

مارس، 2006

353

توییتر

ژوئن، 2005

430 Reddit

آگوست، 2003

300 اسکایپ

مه، 2003

740 لینکدین

سپتامبر 2011

265 اسنپ ​​چت

ژانویه 2010

442 پینترست

اگوست 2013

500 تلگرام

اهمیت بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی

پتانسیل و ظرفیت شبکه‌های اجتماعی و جذب مخاطب و مشتری خصوصاً در کسب و کار و بازاریابی بر همگان واضح و آشکار است.در سال 2021 اینستاگرام با بیش از 24 میلیون کاربر ایرانی، در رتبه هفتم جهان قرار دارد (آمار مربوط به ژانویه 2021). بعد از فیلتر شدن تلگرام در ایران، این شبکه‌ی محبوب طرفداران بیشتری پیدا کرد. اکنون کسب و کارها به طور جدی روی فعالیت و بازاریابی اینستاگرام حساب باز کرده‌اند و برای بازاریابی در اینستاگرام تلاش می‌کنند.

مدیریت شبکه های اجتماعی,مدیریت فضای مجازی ,

رشد و شکوفایی در شبکه‌های اجتماعی و اینستاگرام

اکنون همگان می‌توانند صفحه و یا اکانتی در شبکه‌های اجتماعی و یا اینستاگرام راه‌اندازی کنند. اما درگیر و علاقمند کردن مخاطب به محصول یا خدمات و تبدیل کردن بازدیدکننده به خریدار، کاری تخصصی است. اطلاعات تخصصی درباره الگوریتم‌های شبکه‌های اجتماعی و نحوه راهبرد در دسترس همگان نیست. برای بهره‌برداری مناسب از پتانسیل بی‌نظیر این شبکه‌ها در جهت بهبود کسب و کار، شما به متخصص بازاریابی و مدیریت فضای مجازی (Social media management) نیاز دارید. مثال نقض:

  1. فردی احساس درد کرده و نیاز به درمان دارد.
  2. به پزشک عمومی مراجعه می‌کند، نسخه‌ای می‌گیرد. اما کافی نیست و بهبود پیدا نمی‌کند.
  3. به پزشک متخصص یا فوق تخصص مراجعه می‌کند. با ارزیابی و آزمایش دقیق درد، راه حل و درمان را دریافت می‌کند.

زمان زمان تغییر است. دوره سعی و خطا سرآمده، فرصت بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی را از دست ندهید.

هرچه آژانس دیجیتال مارکتینگ یا مدیر سوشیال (مدیر شبکه‌های اجتماعی)، حرفه‌ای‌تر باشد، کسب و کارتان رونق بیشتری خواهد داشت.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله: دیجیتال مارکتینگ و 7 نکته‌ای که باید بدانید را مطالعه بفرمایید.

هزینه در شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی علمی هزینه نیست، سرمایه‌گذاری در فضای مجازی است.

تنظیم، اجرا و پشتیبانی «صفحه کاری»(Business account) «بیزنس اکانت اینستاگرام» و یا حساب کاربری کسب و کار در شبکه اجتماعی بایستی بصورت حرفه‌ای بر مبنای اهداف بازاریابی و اطلاع رسانی، توسط تیم متخصص پیاده‌سازی و ارزیابی شود.

 

مدیریت شبکه های اجتماعی,مدیریت فضای مجازی ,

چرا پیج شما به مدیر فضای مجازی نیاز دارد؟!

افراد بسیاری فعالیت در شبکه‌های اجتماعی را کاری ساده می‌دانند و با خواندن چند مقاله و help حس کاربلد بودن پیدا می‌کنند. شبکه‌های اجتماعی شمشیری دو لبه هستند. فعالیت کسب و کارها و انجام برندینگ و ایجاد پرسونال برند، نیاز به عملیاتِ تخصصی و دانش‌محور دارد. مدیریت شبکه‌های اجتماعی و مدیریت اینستاگرام کاری حرفه‌ای و تحلیلی است. نیاز به تیم تخصصی دارد.

مدیریت شبکه های اجتماعی؛ راه ارتباط مستمر با مشتریان

امروزه با توجه به ارتباط مستقیم با مخاطبان و امکان بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، مباحثی چون مشتری مداری، روابط عمومی دیجیتال، پاسخگویی سریع و تماس تا اقدام به خرید (call to action _CTA)، اهمیت فراوانی دارد و دارای نکات کلیدی‌ می‌باشد. اگر در پی نتایج اثربخش و زود بازده در شبکه‌های اجتماعی هستید، این فعالیت‌ها باید کاملاً بر مبنای اصول صحیح بازاریابی دیجیتال و مدیریت رسانه مجازی انجام شود.

دلایل شکست

با بهره گیری از هوش مصنوعی، شبکه‌های اجتماعی هر روز هوشمندتر و شده و حساب‌های تقلبی را حذف کرده و یا دیزبل می‌کنند.
لایک و فالوور تقلبی اطمینان به شما را زیر سوال برده و اصل اعتمادسازی را خدشه‌دار می‌سازد.
حساب کاربری شما چندین پست با چند هزار فالوور و کامت و لایک‌های بسیار کم، کاربران را به سادگی متوجه کلک و استراتژی غلط شما در شبکه اجتماعی می‌سازد.
تنظیم ربات برای پاسخگویی و خوشامدگویی معمولاً اثر عکس و نامعقول می‌گذارد.
مثال: شخصی در یک اکانت خبر فوت پدرش را اعلام کرده بود و متن ربات به این پست “چه خوب! موفق باشید” بوده است.

مدیریت شبکه های اجتماعی,مدیریت فضای مجازی ,

سر فصل خدمات مدیریت فضای مجازی :

برنامه‌ریزی استراتژیک حضور در شبکه‌های مجازی

تحلیل بازار و رقبا در شبکه‌های مجازی

تهیه سناریوی فعالیت در شبکه اجتماعی (کوتاه یا میان مدت)

طراحی گرافیک قالب‌ها و چارچوب صفحه و پست‌ها

تولید محتوای مناسب، خلاق و بر پایه اصول بازاریابی محتوایی Content Marketing

مدیریت و پاسخ‌دهی به کامنت‌ها و ارتباط با مشتریان

جذب مخاطب و افزایش فالوورهای هدف

تدوین سیاست تبلیغاتی و ارتباط با دیگر‌ پیج‌های پربازدید

بازبینی روش‌ها – آنالیز و تحلیل آمار فعالیت‌ها در شبکه اجتماعی

* برای موفقیت در شبکه‌های اجتماعی باید مشاور قوی و پشتیبان کارآمد در فضای مجازی داشته باشید.

* ما در داده رایا راهکارهایی ویژه و منحصر به فردی برای بهبود کسب و کار شما در شبکه‌های اجتماعی “مدیریت اینستاگرام” و انجام برندینگ ارائه می‌دهیم.